Bruksvallarna 2026
Äntligen, nu satsar vi igen på ett trivsel- och träningsläger i Bruksvallarna ;
29 jan. till 1 feb 2026.
Nu kan du anmäla dig till klubbens största årliga evenemang.
Alla medlemmar är välkomna, såväl kanotister som skidåkare!
Vi åker buss från Hemköp i Lännersta torsdagen den 29 januari kl. 13.00 och beräknas komma hem igen söndagen den 1 februari vid 22-tiden.
Vi kommer att ha en buss som kan ta upp till 59 personer. Om vi blir fler så får man satsa på egen transport med bil eller bussen från Centralen. ( Härjedalingen).
Så det är först till kvarn med anmälningarna som gäller.
Vi stannar för middagsstop i Järvsjöbaden (ingår ej i priset) och det måste förbokas innan avresan genom att meddela i anmälan.
Vi bor med helpension på Hotell Bruksvallsliden där vi har olika rum för 1-4 personer.
För enkelrum tillkommer enkelrumstillägg med 450 kr för dessa 3 nätter.
Ange i anmälan om du önskar ett eget rum eller vem du vill dela rum med. Annars placerar vi deltagare familjevis eller med någon av samma kön.
OBS: ta med egna lakan och handdukar!
Vi har skidtränarpass varje dag där både unga och vuxna, nybörjare och erfarna kan vara med och finslipa tekniken.
Priserna är enligt följande:
a. Barn upp till 13 år, 2000 kronor
b. Ungdomar 14–15 år, 3500 kronor
c. Ungdomar 16–18 år, 3700 kronor
d. Vuxna, 4100 kronor
e. Icke medlemmar kan följa med i mån av plats i bussen, 4500 kronor
Anmälan görs senast 9/1 (men ju förr desto bättre för att säkra din plats i bussen). Observera att den person som anmäls måste vara inloggad med sitt eget personnummer (gäller alltid på bkos.se).
Betalningen görs samtidigt som du anmäler dig, till BG 701-6058, eller swish 123 170 90 62.
Var noga med att ange vem ni betalar för och hur mycket för varje deltagare.
Vill ni dra av bonus för tidigare arbetspass (till exempel granförsäljning) så ange det i anmälan. Du måste ha betalat medlems- och aktivitetsavgift för 2025 (inte 2026) innan resan. Anmälan anses inte inkommen förrän avgifterna är betalda.
Du kommer inte att få hem någon faktura utan ansvarar själv för att betala rätt belopp. (Därför står det 0 kr när du anmäler dig.) Hör av dig till kassor@bkos.se om du är osäker på vad du ska betala.
Om vi inte fått tillräckligt många betalda anmälningar kommer resan att ställas in och alla avgifter återbetalas. Klubben får inga pengar tillbaka för avbokningar efter den 10/1 så därför kan vi tyvärr inte heller betala tillbaka något vid avanmälningar efter det datumet. Kontrollera därför din hemförsäkring om vad som gäller om du tvingas avboka resan.
Välkomna med din/er anmälan önskar researrangörsgruppen!
Vid frågor hör gärna av dig till oss:
Dagmar Hirzel (dagmar.hirzel@gmail.com)
Per Ekman (per.a.ekman@gmail.com)
Detaljer
| När |
|
| Var | Annan anläggning |
| Aktivitet startar | tors 29 jan 2026 (v. 5) |
| Aktivitet slutar | sön 1 feb 2026 (v. 5) |
| Kostnad |
|
| Status | Öppen med prova-på |
| Bokning |
|

